DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 14.10.2021 12:56:19 

Chovatelská stanice morčat - Dvůr Obora

 

Péče o morčata všeobecně

 

Pravidelná péče o morče není příliš složitá, především u hladkých morčat, které chovám. Morčata prakticky nekoupu, pouze pokud jdou na výstavu nebo jsou obzvlášť zašpiněná.  Je to pro ně přeci jen stresující a protože jsou venku, myslím, že to není nutné. Jiná situace je samozřejmě, pokud máme morče doma jako mazlíka a bereme ho třeba do postele J. Do lavorku se napustí teplá voda a morče se do ní ponoří jen po bříško. Pro mytí používám speciální šampon pro morčata, ale je možné použít i šampon pro kočky nebo psy. Morčátko řádně opláchneme teplou vodou a vysušíme ručníkem, případně fénem.

Srst je potřeba občas vykartáčovat měkkým kartáčem, nebo jen rukou, aby se odstranily odrůstající a vypadávající chloupky.  U dlouhosrstých morčat je nutné pročesávat srst častěji, aby se netvořily žmolky v srsti.

 Prohlédnu uši, pokud je v nich maz, odstraním ho vatovou tyčinkou namočenou do oleje. Ne však příliš do hloubky, aby se nezanesl dovnitř. Okraje oušek je třeba občas umýt, špína se tu ráda drží.

 U samečků se v pozdějším věku zanáší mazová žláza, kterou je  také možné  umýt šamponem, hlavně před výstavou.

Průběžně je nutné stříhat morčatům drápky. Uchopím morče jednou  rukou, jeho  zády ho pevně přitisknu k sobě a stříhám. Většinou neklade žádný odpor. Používám běžné štípací nůžky na nehty, ale je možné koupit i speciální nůžky pro hlodavce.  U světlých morčat je pěkně vidět, kde začíná nerv prstu, do kterého se nesmí střihnout. Když se tak stane, stačí chvilku podržet kousek vaty na postiženém místě a počkat až přestane téct krev. U tmavých morčat není nerv vidět a proto se drápky musí stříhat opatrně, spíše méně a častěji.   

  Krmení: Svá morčata krmím v létě převážně trávou, ječmenem, ovsem, granulemi, senem a napájím vodou. Přidávám  sezónní ovoce, zeleninu. V zimě krmím především senem, krmnou řepu, mrkev nebo jablko, střídavě další zeleninu - brokolici, papriku, rajče, čínské zelí . Morčata jsou vyjímečná tím, že potřebují dodávat vitamín C. Při výše uvedené stravě to není problém, ale je možné přidávat do vody vitamín C.

BYDLENÍ

Morčata mají svůj zděný domek, který není zateplený. V zimě pak stěhuji morčata domů do chodby. 

Samci jsou v plastových vanách, zavěšených ve svařené kovové konstrukci, v klecích, ve staré kancelářské skříni i v králíkárně. Jako porodní boxy se mi osvědčily tzv. omítníky, tmavé plastové vany, kde mají samičky s mláďaty soukromí a klid. Starší nebo nepřipuštěné samičky jsou v jednom velkém výběhu.

 

     

 

 

Nemoci a problémy se kterými se můžete nejčastěji setkat:

Nejčastějším problémem morčat bývají všenky. Nejsou přenosné na člověka, ale při větším přemnožení by mohly morčátko pěkně potrápit. Rada je jednoduchá. Častá kontrola srsti a při výskytu nepatrných teček, především v srsti na zadečku, postříkat antiparazitním sprejem (Difuzil, Arpalit …). Velmi osvědčený je přípravek Stronghold nebo Advocate, stačí kápnout malou kapku za krk a je po problému. Jsou ale dražší. 

Další problém je svrab, nebo-li zákožka svrabová. V případě, že morče začíná více ztrácet srst, objevují se holá místa až stroupky, je nutné zahájit léčbu. Za několik dní nebo týdnů by se totiž mohl svrab rozlézt po celém těle. Nehledě na utrpení zvířete, které se úporně škrábe do krve.Nejnovější a velmi účinný je lék Advocate, který působí i na všenky, stačí opět kapka za ucho.  Nejlépe je ošetřit celý chov, vyčistit všechny klece.Dosti podobně se projevuje plíseň. Objevuje se většinou jako ohraničená lysinka na kůži s lupy, později se můžou objevit krvavé stroupky. Je nutné zahájit včasnou léčbu, protože se velmi rychle se šíří. Plíseň také velmi nakažlivá na ostatní zvířata i na člověka, to znamená okamžitá karanténa nakaženého morčete. Na malá ložiska stačí protiplísňová mast např. Canespor mazat jednou denně dlouhodobě i po vymizení příznaků. Novinkou v léčbě plísní je tzv Chytrá houba, tableta, která se rozpustí ve vodě a morče se v roztoku celé vykoupe. Nesmí se kombinovat s jinými protiplísňovými přípravky, pak by houba sama zahynula. Mohu doporučit, sama jsem vyzkoušela a jedná se o přírodní přípravek, který nijak morče nezatěžuje. Na posledním místě, pokud všechny přípravky selžou, se používá koupel v Imaverolu (k dostání u veterináře).  Je nutné často čistit a dezinfikovat ubikaci. 

 Několikrát se mi stalo, že moje morčata postihly trávicí potíže. Většinou se jedná o dietní chybu, to že mi lidově ujela ruka. Občas krmím vojtěškou a ta je stejně jako jetel plná bílkovin. Krmím opravdu jen několik stébel , stejně opatrně se musí s nadýmavou zeleninou, například kedlubnou, zelím, kapustou apod.  Když už dojde k tomu, že se morče přecpe a je apatické a naježené, případně má průjem, zahájíme dietu. To znamená seno a vodu.  Můžeme se pokusit morče přivézt k veterináři a ten by měl zahájit léčbu. Ovšem ne vždy je léčba úspěšná, takže raději „dvakrát měř, jednou řež“.

 Samozřejmě existuje mnoho dalších příčin průjmů, nadýmání a nechutenství. Pokud budete potřebovat více informací, doporučuji stránky MVDr.Denisy Vítkové http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/ .

                                                   

ODCHOV MLÁĎAT

Samičku zařazujeme do chovu, pokud dosáhne váhy 600g a věku přibližně 5-ti měsíců.  Pro první porod by neměl věk samičky  přesáhnou 11 měsíců, později by už mohlo dojít k problémům. Samečky zařazuji do chovu asi ve věku 4 měsíců, aby se správně vyvinuli. Tady je to asi individuální, někteří samci jsou schopní už v jednom měsíci a někteří potřebují trochu více času. Je to asi věc názoru.

 

Samec se samicí nebo samicemi (uvádí se max. 5-ti) spolu můžou zůstat až do doby před porodem. Po nakrytí už samec samičky většinou neobtěžuje. Říje u samiček probíhá jednou za 16 dní a březost trvá 58 - 75 dní. Dobu před porodem většinou poznáte spolehlivě pouhým pohledem na rozložitou postavu samičky a podle pohybů mláďat. Stačí přiložit ruku na bok březulky a během chvilky ucítíte převalující se mláďata.  Několik dní před porodem jsou už dokonce cítit i chroupající zuby mláďat. Ta se totiž rodí zcela vyvinutá, schopná několik hodin po porodu ochutnávat tuhou stravu. Mateřské mléko však potřebují do doby 3-4 týdnů, případně i déle podle porodní váhy mláděte. Ta se pohybuje od 50 do 110g. Občas se však vyskytnou extrémy. Například moje samička Chick vážila 40g a přežila to. Naopak obrovské mládě - 200g se narodilo mrtvé. Porod byl zřejmě dlouhý a udusilo se v porodních cestách. Záleží také na tom, kolik mláďat je ve vrhu. Nejčastější počet je 2-4 mláďata, občas se objeví jedináček nebo paterčata. Extrémem je 6 nebo 7 mláďat, kde většinou některá nepřežijí. Odstav mláďat provádíme při věku min. 3 týdnů a váze min. 250 g. Samečky odstavujeme každopádně od matky v jednom měsíci, pokud to není opravdu drobek, aby nedošlo k nakrytí samice.

Porod většinou probíhá bez problémů, takže není nutné do něj zasahovat. Samozřejmě pokud se vám podaří přistihnout samičku rodit, je dobré jí z povzdálí sledovat. Někdy je porod rychlý, mláďat hodně a samička nestačí všechny vybalovat z plodových obalů, v tom případě jí určitě pomozte.  Další dilema je, pokud máte více březích samic, zda je nechat spolu nebo je rozdělit. Někdy se totiž stává, že rodící samice jakoby strhne k porodu i kolegyně, které by normálně ještě nerodily. Pak většinou dochází k úhynu nedovyvinutých mláďat a je to škoda. Zase na druhou stranu, pokud všechno proběhne v pořádku a každá porodí tak jak má, je výhoda v rozdělení mláďat mezi jednotlivé samice. Takže si pěkně vypomáhají a nikdo nestrádá. Já jsem se přesto rozhodla pro rozdělování samic do samostatných kotců i z toho důvodu, že vím, které mláďě patří ke které samici. A to je opravdu důležité při vypisování rodokmenů :-).

 

Samičkám morčat většinou nevadí, pokud jim při porodu pomáháte, nebo vezmete mláďata do rukou. Ale myslím, čím méně, tím lépe. Pro rozvoj tvorby mléka u samice a sacího reflexu mláďat je dobrý klid a soukromí. Někdy se stává, že se samici nezačne tvořit mléko. Zjistíte to tak, že samičku vezmete do ruky a oba struky lehce zmáčknete. Měla by se uvolnit kapka mléka. Pokud ne, dám samičce teplý ředěný bílý jogurt s glukopurem. Většinou to zabere a mléko se do 24 hodin spustí. Pro rozvoj tvorby mléka je také důležité, aby samička pozřela placenty. Takže je rozhodně neodstraňujte i když to vypadá dost hrozně.

Pokud přeci jen dojde k tomu, že samice mléko nemá, případně uhyne nebo mláďata odmítá (to je opravdu vyjímečné), můžeme se pokusit mláďata adoptovat jiným kojícím samicím. Je důležité, aby měly přibližně stejně stará mláďata v rozmezí alespoň týdnu. I když je možné, že hodně ochočeným chovným samičkám nebude dělat problém přijmout i výrazně mladší mládě. Za pokus to stojí. Já to dělám tak, že adoptující samici na chvíli odstavím, opuštěné mládě dám k novým sourozencům a nechám několik minut, aby nasákla jejich pachem. Případně ho trochu vyválím v podestýlce. Nová matka většinou nic nepozná  a bez problémů mládě přijme.Jestliže nemáme tuto možnost, pak se  nabízí umělý odchov. Já používám opět ředěný bílý jogurt s glukopurem a dětským piškotem. Mláďata většinou sama žerou s ploché misky, ty slabší je potřeba krmit injekční stříkačkou (bez jehly) v několikahodinových intervalech.

 

 

 

   

Další otázka je, jak často využívat morčata v chovu. Je to opět individuální, především u samic, v jaké jsou kondici a zda netrpí u porodů na nějaké problémy. Samci většinou problémy nemají, ale s věkem přeci jen musíme počítat se slábnutím plodnosti. To znamená, že jim může trvat déle, než samici nakryjí.  Samičky potřebují po porodu a měsíc trvajícím odchovu mláďat nějakou dobu odpočinout. U některých může stačit po odstavu mláďat měsíc, některé potřebují dva až tři měsíce. Většinou tedy vycházejí dva až tři vrhy do roka a zpravidla jsou samičky schopné při odpovídající péči rodit a odchovávat mláďata zhruba tři roky. Potom už se mohou objevit problémy - nízká porodní váha mláďat, záněty mléčné žlázy u samiček apod. Takže je lepší s tím počítat a připravit si prostory pro "vysloužilá" morčata, která se mohou dožít až sedmi nebo dokonce více let.